Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

III LO na debacie o przyszłości Europy z przewodniczącym Barroso

W Centrum Nauki Kopernik w czwartek, 11 lipca, uczniowie III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu wzięli udział w debacie o przyszłości Europy, rozmawiając na ten temat z przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso oraz innymi przedstawicielami UE.

 

Jako jedyni kaliszanie mieliśmy okazję debaty z José Manuelem Barroso o przyszłości Europy.

Jak wynika z realacji uczestników, była to wyjątkowa, bezpośrednia rozmowa nie tylko z przewodniczącym Komisji Europejskiej, ale i z wiceprzewodniczącą Viviane Reding, która jest komisarzem do spraw sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa oraz z posłanką do Parlamentu Europejskiego Różą Thun. Jej przebieg był transmitowany w internecie.

Uczniowie z naszego liceum, działając w Klubie Europejskim "Młoda Europa", wielokrotnie odznaczyli się aktywnością społeczną a także wyróżnili się pod względem przeprowadzanych działań na rzecz idei europejskości i społeczeństwa obywatelskigo. Współpracując punktem Europe Direct w Ostrowie Wielkopolskim, stanęli przed szansą wyjątkowej debaty z najwyższymi komisarzami europejskimi.

Czwartkowa debata z Jose Manuelem Barroso w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to najważniejsze wydarzenie "europejskie" w tym roku w Polsce, ale w skali Unii, to jest już 23-ci Dialog Obywatelski. Debaty rozpoczęły się w Kadyksie we wrześniu ubiegłego roku. Organizowano je w Paryżu, Berlinie, Salonikach, Grazu, Dublinie, Brukseli i wielu innych metropoliach Wspólnoty.

 

Wyjątkowość warszawskiego spotkania polega na tym, że udział w nim wzięły udział jednocześnie dwie, najważniejsze osoby w Komisji Europejskiej. Do tej pory zdarzyło się tak tylko raz.

 

Mateusz Szymoniak – prezes Klubu Europejskiego "Młoda Europa”.

 

Zobacz zdjęcia http://kopernik.kalisz.pl/index.php/galeria-zdjec/galeria/rozmowa-z-barroso

 

f m