Copyright © 2019 Home - dGg3bmRlcmlubw

KOPERNIK w Ceccano

Kolejne europejskie tournee Chóru KOPERNIK. Na dniach uczniowie kaliskiego III LO wyjadą do Włoch, w okolice Neapolu, na spotkanie z nowym muzycznym partnerem - liceum nauk ścisłych i języków - w miejscowości Ceccano (miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Frosinone). Ale to niepierwszy zagraniczny wyjazd młodzieży, o czym powiedziała Radiu Centrum Henryka Iglewska-Mocek, dyrygent i kierownik artystyczny chóru.

- To już nasz trzeci wyjazd zagraniczny. Pierwszy to był wyjazd do Norderney na piękną wyspę fryzyjską na Morzu Północnym. Tam wymieniliśmy się z chórem gospelowym. Później pojechaliśmy do chóru katedralnego do Busnago (okolice Modiano), a teraz nawiązaliśmy kontakt z Liceo Scentifico Linguistico Statale di Ceccano. Jest tam pięknie prosperujący chór i orkiestra. Myślę, że razem właśnie będziemy muzykować, zwiedzać i cieszyć się sobą.

Tygodniowy pobyt we Włoszech wypełnią wspólne koncerty, wykonania pieśni neapolitańskich oraz "Chóru Niewolników" ("Va, Pensiero") z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego. Będzie czas na integrację, zabawę, ale też refleksję "Czerwonymi makami" na Monte Cassino.
A śpiewającemu KOPERNIKOWI stuknęła właśnie 18-tka. Przez te lata zespół z III Liceum z powodzeniem sięgał po wiele nagród i wyróżnień. Najwyższą śpiewaczą sygnaturą jest bydgoski Złoty Kamerton.
Chór w czterogłosie mieszanym tworzą obecni uczniowie i liczne pokolenia chórzystów.

Witold Torbiarczyk, Radio Centrum http://www.rc.fm/kulturalne/kalisz-kopernik-w-ceccano.html

f m