Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

Magia KOPERNIKA... Będzie się działo

Szkoła Magii i Czarodziejstwa nie tylko w Hogwarcie... III LO w Kaliszu dołącza do elitarnej grupy zaledwie kilku szkół w Polsce, której - najwyraźniej - real już nie wystarcza... I teraz eksperymentalnie planuje zorientować się na objaśnianie zjawisk nadprzyrodzonych, w których nie zabraknie elementów wizjonerskich, wróżbiarstwa, numerologii, a nawet naukowej magii. I, co w dużej mierze zaskakujące, o taki kierunek kształcenia coraz częściej pytają... rodzice.

Spokojnie, nie chodzi o budzące liczne kontrowersje praktyki okultystyczne, a o rzetelne, naukowe zgłębianie zjawisk para(nie)normalnych, magicznych, czy alchemii – na bazie wiedzy (a więc empirycznie) i tak bardzo lubianych przez uczniów doświadczalnych demonstracji.

Projekt, w którym już za kilka lat będziemy uczestniczyć, przeszedł wstępną procedurę weryfikacji pod kątem wykorzystania nowych treści w nowej podstawie programowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej daje kaliskiemu Kopernikowi zielone światło. A to oznacza, że wizja szkoły z rzeczywistością równoległą w tle nabiera całkiem realnych kształtów.

Zapytacie czy to nie irracjonalne? Nie do końca, bowiem współczesna wiedza coraz częściej odwołuje się do tłumaczenia zjawisk z pogranicza jawy i tego co symboliczne, a przez to coraz bardziej konwencjonalne i umowne, czyli dalekie jednowymiarowemu postrzeganiu prawd i podobieństw rządzących - nie tylko naukowym przecież - światem. Stąd właściwie innowacyjne, ale też i odważne, przyznajmy, posunięcie szkolnych władz:

- Kopernik już za 2 lata uruchomi pionierski - nie tylko na Kalisz - nowy profil ezoteryczny. Jesteśmy po rozmowach z wykładowcami, którzy z praktyką i teorią przyjadą na zajęcia do nas z kilku ośrodków akademickich w kraju. Ale wykłady (także w j. angielskim) dodatkowo będą prowadzone telemostem z dwóch centrów europejskich i jednej bazy w Ameryce. Więcej szczegółów na razie nie chciałabym zdradzać… powiedziała Anna Narewska, dyrektorka III LO w Kaliszu.

Rekrutacja do nowej klasy (1 "E" – EZOTERYKA EMPIRYCZNA) będzie przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019 / 2020:

- Liczymy na spore zainteresowanie nową ofertą edukacyjną w Koperniku, bo – przypomnę – do szkół ponadgimnazjalnych po wakacjach 2019 przybędzie podwójny rocznik, zgodnie z planem oświatowej reformy - dodała A. Narewska, dla której to dydaktyczne novum dość oryginalnie wpisuje się zarazem w przypadające rok wcześniej stulecie Szkoły Dwojga Imion.

O czekających nas zmianach dyrekcja z nauczycielami porozmawia na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w ten poniedziałek, 3 kwietnia o 11:00 (3 - 5 kwietnia młodzież uczestniczy w rekolekcjach).

f m