Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

"Pokłon Trzech Króli"

Reprodukcja "Pokłonu Trzech Króli" Jana Gossaerta, to kolejne dzieło prezentowane w Ulicznej Galerii Światowego Malarstwa Mariusza Hertmanna. Jan Gossaert zwany Mabuse żył w latach ok. 1478 – 1532 i jest uznawany za najbardziej wszechstronnego artystę północnego renesansu.
- "Najciekawszym elementem tego obrazu jest jego wielokulturowość" - powiedział Radiu Centrum artysta fotografik Mariusz Hertmann:

"Baltazar, mędrzec, który przyniósł Jezusowi mirrę, jest tutaj przedstawiony po raz pierwszy w malarstwie europejskim jako osoba czarnoskóra. Nigdy wcześniej Baltazara tak nie przedstawiano. Jego ubiór jest egzotyczny: adamaszek, haftowany i naszywany kamieniami i złotem, jedwab oraz futrzany pręgowany kołnierz płaszcza, ale buty robią szczególne wrażenie. Skóra z jakiej je wykonano została tak wyprawiona, że widać przez nie palce a nawet paznokcie  Drugą ciekawą rzeczą nawiązującą do średniowiecznej tradycji malarskiej jest przedstawienie miejsca narodzenia Chrystusa. Zazwyczaj było ono przedstawiane jako ruina jakiegoś kościoła, katedry, zamku. Na tym obrazie również mamy do czynienia z tym elementem. Po prawej stronie Matki Boskiej jest piękna kolumna, nad jej głową łuk, z boku fryz. Widać, że jest to miejsce, które kiedyś było wspaniałe, a potem podupadło".
Oryginał tego niesamowicie kolorowego obrazu można oglądać w National Gallery w Londynie, a jego reprodukcję przy ul. Franciszkańskiej w Kaliszu.

Agnieszka Gierz, Radio Centrum

f m