Copyright © 2019 Home - dGg3bmRlcmlubw

Szwajcaria i Genewa (CERN) powitały prof. Masłowską

Kochani, zgodnie z zapowiedzią, rozpoczynamy serdeczny przekaz z CERNu prof. Małgorzaty Masłowskiej, naszego wyjątkowo zapracowanego fizyka, którego za tę robotę po prostu kochamy. Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że jest tam jedyną Polką - w gronie 42 fizyków z całego świata ?!?!?!

Fruuu…

Genewa powitała mnie upałem. Dojazd do CERNu z lotniska jest bardzo łatwy – autobus linii Y w kierunku Val Thoiry/CERN, 20 minut jazdy i jesteśmy na miejscu. Przemiły, młody człowiek w mundurze odhaczył mnie na liście, dał mapkę i wysłał prosto do hotelu, który znajduje się na terenie samego CERNu. Wszyscy, których tu spotykam, to inżynierowie, naukowcy i studenci studiów doktoranckich.
Następnego dnia wreszcie poznałam skład ekipy, z którą przyjdzie mi spędzić wspólnie trzy tygodnie. Jest nas 42 nauczycieli fizyki z całego świata: Japonia, Tajlandia, Uganda, Burundi, Rwanda, Kamerun, Ghana, Madagaskar, USA, Kanada i pół Europy. Z Polski jestem tylko ja. Mieszkam z koleżanką z Rumunii. Z Serbii przyjechały trzy osoby, niestety z przygodami – wszystkim trojgu zginęły wszystkie bagaże. Gdzieś podróżują samotnie po świecie…
Rano zaczęliśmy wykładem prof. J. Ellisa (http://en.wikipedia.org/wiki/John_Ellis_(physicist)). Bardzo ciekawie opowiedział o tym, co oni tu właściwie robią i czego tak usilnie szukają. I wiecie co? Chyba właśnie znaleźli coś strasznie ważnego. Wszyscy są bardzo podnieceni przygotowaniami do środowej konferencji prasowej. O godzinie 9:00 spodziewają się tłumów w CERNie. Na razie to jest ogromna tajemnica, ale już nam zapowiedziano, że ponieważ będzie trudno dostać się na główną salę konferencyjną, to w naszej sali będziemy oglądać transmisję tego, co będzie mówione raptem 150 m dalej. Domyślamy się, że znaleźli wreszcie bozon Higgsa – brakujące ogniwo w Ogólnej Teorii Wszystkiego. Jest to cząstka elementarna, której istnienie w roku 1962 przewidział prof. Peter Higgs (http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Higgs). Obiecano nam, że spotkamy go osobiście – profesor Higgs ma obecnie 83 lata i w tym tygodniu ma być obecny w CERNie. CERN został zbudowany właściwie głównie po to, aby znaleźć dowód na istnienie tej cząstki, zwanej od pewnego czasu "boską" cząstką.

Ano..., zobaczymy co powiedzą w środę. Póki co powiem wam dzisiaj już tylko jedno: moje okno w hotelu wychodzi na budynek nr 40. To taki tutejszy biurowiec. Przyjechałam tutaj w sobotę wieczorem. Teraz jest poniedziałek wieczorem. Od mojego przyjazdu w dwóch pokojach światło cały czas się pali, a przy komputerach siedzą ludzie. Nie wiem, jakim cudem są w stanie tak długo pracować, ale robią to już trzeci dzień bez przerwy – wieczorem, w nocy, rano. Czy wy potrafilibyście znaleźć w sobie tyle zapału i samozaparcia? Z jakiego powodu?


Małgorzata Masłowska
Genewa/CERN. Poniedziałek, 2.07.2012

f m