Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

CERN - opowieśc dwunasta

Czas zacząć powoli kończyć...

Ostatni tydzień Szkoły zaczął się dość wesoło
. Najpierw Grecy pokazali nam wszystkim jak się nie powinno uczyć fizyki, a wieczorem odbył się długo oczekiwanyInternational Evening. Wszyscy byli zachwyceni papierową biżuterią origami. Dosłownie każdy podchodził, dotykał, wydając z siebie okrzyk zdziwienia i zachwytu.
A gdy usłyszeli, że to nie ja zrobiłam, tylko dostałam od Koleżanki Beaty Góreckiej-Pęder i Jej uzdolnionych Uczniów, podziwom nie było końca. Serio !!!

Zwracam uwagę: nie mnie podziwiano, ale WAS i Wasze zdolności. Ponieważ jest nas 42 nauczycieli z 25 krajów, więc było 25 "stanowisk narodowych". Generalna zasada była taka: jeśli w składzie drużyny narodowej była kobieta, to było jedzenie.
Jeśli kraj reprezentowany był przez panów, to było co pić. Na naszym stole królowały kabanosy, blacha drożdżówki z kruszonką i trąbka kibica z flagą narodową. No cóż - sukces jak zwykle...

Wtorek to czas wizyty w jednym z dwóch największych detektorów CERNu - detektorze ATLAS - i "audiencji" u dyrektora generalnego CERN: Rolf-Dieter Heuer(http://pl.wikipedia.org/wiki/Rolf-Dieter_Heuer; powinnam to chyba odmienić, ale nie mam pojęcia jak...).

I ciekawostka. Wyobraźcie sobie, że LHC zużywa 70% energii elektrycznej używanej w Genewie! Dlatego latem działa pełną parą, a zimą, gdy energia jest droższa, wyłącza się go na około 3 miesiące. Włączone przez cały rok pozostaje tylko chłodzenie elektromagnesów, gdyż jego wyłączenie musi następować stopniowo i trwałoby 3 miesiące.
Tyle samo trwałoby ponowne schłodzenie. Mimo, że teren CERNu administracyjnie należy do Genewy (Szwajcaria), to jednak prąd kupowany jest z Francji, gdyż jest tam znacznie tańszy. No oszczędzają jak mogą...

I na koniec zagadka: zgadnijcie jak głośny jest odgłos zderzanych w LHC protonów. Porównajcie go z czymś znanym z życia. Czekam na odpowiedzi - poprawna odpowiedź zostanie nagrodzona szwajcarską czekoladą :))

PS. No i dorośli też mogą odpowiadać :)))
 Zapraszam!


Małgorzata Masłowska
Genewa/CERN. Środa, 18.07.2012

f m