Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

Pożegnanie z CERNem. Przesyłka na do widzenia

Trzy, szalone tygodnie, dobiegły końca i to jest nasza ostatnia, 13. opowieść...

Wczoraj (czwartek) spotkaliśmy Wielkiego Człowieka: dr. Lyna Evansa lub - jak kto woli - Lyn the Atom.

Był konstruktorem i budowniczym Wielkiego Zderzacza Hadronów. W tej chwili ma 64 lata i właśnie bierze się za planowanie i dowodzenie konstrukcją kolejnego, ogromnego urządzenia do zderzania cząstek elementarnych. Będzie to akcelerator liniowy o długości (uwaga!) około 60 km
.

Wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem spotkania z nim. Jakie było nasze zdziwienie, gdy na do widzenia powiedział, nie żartując: Cieszę się, że was spotkałem (tzn. 42 nauczycieli fizyki), bo dla mnie wy jesteście najważniejszymi ludźmi na Ziemi.

Spotykamy w życiu różnych ludzi, słyszymy od nich różne komentarze. Z czasem uczymy się odróżniać puste pochlebstwa od prawdziwych stwierdzeń. A on mówił całkowicie poważnie i tak samo szczerze. A to znaczy, że mu na was, moich uczniach, naprawdę zależy. Zadałam mu pytanie, co zrobić, aby móc pracować w CCC (CERN Control Centre - nie mylić z siecią obuwniczą!)? Odpowiedział: skończyć studia i złożyć aplikację. A najlepiej przyjechać tu wcześniej na praktyki i nawiązać kontakt z kimś, kto tu już pracuje.

Rozmawiałam z ludźmi, którzy tu pracują: z Niemiec, Armenii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii. Podpisali kontrakty na dwa lata lub na pięć lat i mają nadzieję, że CERN zechce przedłużyć z nimi umowę o pracę, bo to miejsce absolutnie unikalne.

* * *

I wszystko kiedyś ma swój kres. Dla mnie Letnia Szkoła Fizyki Jądrowej LHC 2012 zakończyła się dzisiaj (piątek). W sobotę powrót do domu... i wreszcie zacznę moje wakacje !!!

Życzę wszystkim dobrego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu.


Z CERNu w stolicy Szwajcarii, Genewie, Małgorzata Masłowska.

Przypominamy jednocześnie, że narracji prof. Masłowskiej towarzyszy fotorelacja (Galeria zdjęć na www.kopernik.kalisz.pl).

f m