Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

Muzyczny ”Kopernik” w Filharmonii Narodowej

Chór ”Kopernik” III LO w Kaliszu prezentował Region Wielkopolski na II Festiwalu Śpiewającej Polski w ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkolnych ”Kocham Cię Polsko” w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ta muzyczna impreza o znaczącej dla szkolnych zespołów śpiewaczych randze, znakomicie wpisała się w polski listopadowy klimat świąteczny. Ale dla Chóru z III Liceum Ogólnokształcącego możliwość wystąpienia w Filharmonii Narodowej w Warszawie była dodatkowym przeżyciem i atutem. Zróżnicowany muzyczną treścią i oprawą repertuar zaprezentowało w sumie 38 chórów z całego kraju – występujących indywidualnie i grupowo (”tutti”). Organizujące imprezę Narodowe Centrum Kultury z Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans zadbało, by występy szkolnych chórów korespondowały z wymową Niepodległościowego kontekstu.

Chór ”Kopernik” III LO prowadzony przez Henrykę Iglewską-Mocek przygotowywał się do tego występu już od maja (wcześniejszy dobór repertuaru przeznaczony do rejestracji na płytę demo i wybór komisji kwalifikującej utworu przeznaczonego do samodzielnego festiwalowego wykonania). Śpiewający ”Kopernik” zaprezentował się w utworze do słów Pieśni II Jana Kochanowskiego "Serce roście" w muzycznej kompozycji współczesnego warszawskiego kompozytora, prof. Romualda Twardowskiego. Tak wysoko postawiona poprzeczka nie zniechęciła pracowitej pani dyrygent, by w prawie 50-osobowym chóralnym składzie już teraz nie postawić na młode wokale z klas pierwszych. I ten eksperyment okazał się przysłowiowym strzałem w ”10”.

- Zawsze jestem pełna obaw, ale ta rezerwa i dystans, z jakimi udaje mi się podchodzić do wszystkich naszych zewnętrznych występów powodują, że i trema jest pod kontrolą, a młodzi moi przyjaciele po kolejnym dobrym występie nie posiadają się wprost ze szczęścia i dumy. I za to pięknie im dziękuję. - powiedziała po występie dyrygent i kierownik artystyczny zespołu chóralnego, Henryka Iglewska-Mocek.

Oprócz samodzielnego występu, Chór ”Kopernik” III LO wykonał z innymi, 37 chórami z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. Józefa Wybickiego 10 pieśni o tematyce patriotycznej i niepodległościowej (m.in. ”Gaude Mater Polonia”, ”Rota”, ”Przybyli ułani”, czy ”Płynie Wisła, płynie” i oczywiście muzyczne motto festiwalu – ”Kocham Cię Polsko”). Występ kaliszan spotkał się z gorącym przyjęciem wypełniającej po brzegi salę Filharmonii Narodowej publiczności.

- Jestem pełna uznania i wdzięczności dla Chóru naszej szkoły. Każdy występ jest dla nas wszystkich – całej szkolnej społeczności – wspaniałym przeżyciem i wielką muzyczną ucztą. Niebywały profesjonalizm, piękna charyzmatyczna osobowość Pani Dyrygent, połączone z wielkim zapałem i entuzjazmem rozśpiewanych, ale pogodnych – mimo napięcia, wysiłku - naszych uczniów…. My tego na co dzień nie widzimy; tego trudu, pracy i zaangażowania. A efekt: najlepszy z możliwych, by zawsze prezentować nas godnie. Jestem bardzo wdzięczna. Chór ”Kopernik” jest z pewnością jedną z muzycznych twarzy grodu nad Prosną i kaliskim ambasadorem w wielu zakątkach Europy, i - czego z czasem wszyscy pewnie życzylibyśmy sobie – świata. - mówi, nie kryjąc satysfakcji dr Elżbieta Steczek-Czerniawska, dyrektor szkoły.

Wyjazd śpiewającego ”Kopernika” nie byłby możliwy bez finansowego wsparcia władz miasta i Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz nieodmiennie życzliwy i przychylny poczynaniom Chóru i tym razem nie szczędził młodym śpiewakom serdecznego uznania.

- To dla mnie najpiękniejsze podziękowanie, a dla nas nobilitacja i powód to tego, by nie ustawać w pracy na chwałę szkoły i miasta. - podkreśla Henryka Iglewska-Mocek.

To kolejny po tegorocznym Srebrnym Kamertonie mocny ”akord” w dwunastym roku pracy Chóru ”Kopernik” III LO. Chór ”Kopernik” III LO jest zespołem mieszanym w czterogłosie sopranów, altów, tenorów i basów. Z młodymi pokoleniami śpiewaków wciąż chętnie współpracują absolwenci.

Tekst: Witold Torbiarczyk (2008)

POWRÓT

f m