Copyright © 2018 Home - dGg3bmRlcmlubw

Zapisz się na Jubileuszowy Zjazd Absolwentów

Narodowe Forum Muzyki

Chór KOPERNIK niezmiennie stanowi trzon najlepszych szkolnych chórów mieszanych w Polsce. W dniach 25 - 27 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu chórzyści z Kalisza przygotowywali się do wspólnego występu z pozostałymi, wytypowanymi ośmioma chórami z całego kraju. W czwartkowy wieczór (27 października) odbył się koncert finałowy ogólnopolskiego programu ŚPIEWAJĄCA POLSKA. Młodzi artyści wykonali suitę "Rytmy świata" na chór, instrumenty perkusyjne, fortepian i taniec. Autorem utworu jest Jacek Sykulski, który stworzył oryginalne lub opracował znane tematy typowe dla muzyki narodów - od Ameryki Południowej ("Samba DO-RE-MI") przez Afrykę i Bliski Wschód ("Hava Nagila"), do zróżnicowanych kolorystycznie melodii europejskich ("Piosenka bałkańska", "Taniec irlandzki" czy "Kujawiak"). Suita jest pełna charakterystycznych idiomów - rytmicznych, atrakcyjnych i rozwijających dla chórzystów, a jednocześnie bardzo wymagających. Dlatego też chórzyści musieli sprostać zróżnicowanym zadaniom: śpiewali tekst, tworzyli swego rodzaju beatbox, klaskali, tupali, tańczyli, a w "Con el vito" dziewczęta z wachlarzami zamieniały się w hiszpańską Carmen. Chórzyści z Kopernika najwięcej uwagi i artystycznej ekspresji poświęcili jednak ognistemu "Tangu Argentino", które zostało opracowane na chór 9-głosowy.

Południowy charakter tej kompozycji podkreśliła dodatkowo para adeptów tańca towarzyskiego, która partnerowała na scenie Chórowi KOPERNIK. Dyrygentem koncertu była pani Agnieszka Franków-Żelazny i to ona składała podziękowania pani Henryce Iglewskiej-Mocek, dyrygentce Chóru Kopernik, za bardzo dobre opanowanie przez kaliską młodzież repertuaru koncertowego. Pani dyrygent zebrała również pochwały za niezwykłą muzykalność i umiejętność przekazania pasji śpiewania swoim podopiecznym – szczególnie chłopcom, bowiem pozostali dyrygenci pozazdrościli nam bogatej obsady w tenorach i barytonach.

A za niepowtarzalne wrażenia estetyczne w czasie koncertu oraz nienaganne zachowanie w Hotelu Europejskim dziękują opiekunki grupy: pani Viola Wacowska i Monika Michalska (autorka tekstu).


Zobacz zdjęcia z koncertu »

f m